Joan_Torres
Les 10 millors estacions d’esquí de Suïssa: guia 2026/27
Suïssa té més de 200 estacions d’esquí i cap no és dolenta. Aquesta és, precisament, la dificultat: triar. Una estació pot ser perfecta per a vosaltres i un error per a la parella que esquia al vostre costat, i la diferència gairebé mai no és als quilòmetres de pistes.
Hem ordenat aquesta selecció pel que de debò decideix un viatge: l’altitud i la garantia de neu, la mida del domini, el preu del forfet i l’ambient del poble. De cada estació us diem què s’hi fa quan no s’esquia, com és l’après ski i a quin tipus d’esquiador encaixa. I al final, una recomanació directa segons amb qui viatgeu.
Si preferiu no triar a cegues, als nostres viatges d’esquí a Suïssa hi trobareu les combinacions que millor funcionen, amb hotel, forfet i trasllats resolts.
Com hem ordenat aquesta llista
No és un rànquing de millor a pitjor: és un ordre de més a menys garantia de neu, perquè és el criteri que menys es pot corregir sobre la marxa. Un hotel es canvia, un forfet es compra un altre dia; una estació sense neu no té solució.
Si en voleu aprofundir, ho hem desenvolupat a quina estació d’esquí de Suïssa té més neu garantida.
Comparativa de les 10 estacions
|
Estació |
Cota (base–màx.) |
Km de pistes |
Glacera |
Forfet adult/dia |
Perfil |
|
Zermatt |
1.620–3.883 m |
~360 (amb Cervinia) |
Sí, tot l’any |
des de ~88 CHF |
Expert i ambient |
|
Saas-Fee |
1.800–3.600 m |
~100 |
Sí |
84 CHF |
Famílies i debutants |
|
Verbier / 4 Vallées |
1.500–3.330 m |
~410 |
Parcial |
85-95 CHF |
Freeride i nivell alt |
|
Crans-Montana |
1.500–2.927 m |
~140 |
Sí (Plaine Morte) |
85-95 CHF |
Nivell mitjà, sol |
|
Davos-Klosters |
1.120–2.844 m |
~300 |
No |
85-95 CHF |
Tots els nivells |
|
Arosa-Lenzerheide |
1.230–2.865 m |
~225 |
No |
85-95 CHF |
Iniciació i surf de neu |
|
Gstaad |
1.000–3.000 m |
~200 |
Sí (Glacier 3000) |
80-90 CHF |
Nivell mitjà, exclusiu |
|
Grindelwald-Wengen |
944–2.970 m |
~205 |
No |
80-90 CHF |
Paisatge i nivell mitjà |
|
Klosters-Madrisa |
1.120–2.600 m |
~31 (sector) |
No |
Inclòs a Davos-Klosters |
Famílies amb nens |
|
Champéry / Portes du Soleil |
1.050–2.350 m |
~600 (12 estacions) |
No |
70-80 CHF |
Quilòmetres i preu |
Zermatt i Saas-Fee porten la tarifa oficial de la temporada 2026/27; la resta són forquilles orientatives de temporada alta amb referència del 2025/26. Moltes estacions apliquen preus dinàmics segons la data i l’antelació de compra: consulteu sempre la tarifa oficial abans de reservar.
1. Zermatt
1.620–3.883 m · ~360 km amb Cervinia · glacera tot l’any
La icona. Les pistes arriben a cotes properes als 3.900 metres, el telefèric del Matterhorn Glacier Paradise és el més alt d’Europa i sobre la glacera del Theodul s’esquia els dotze mesos de l’any. El domini creua a Itàlia, de manera que si el temps s’espatlla en un vessant gairebé sempre funciona l’altre. El poble, a més, és lliure de cotxes de combustió: s’hi arriba en tren i s’hi circula a peu.
Alternatives a l’esquí: raquetes, motos de neu, parapent, pista de gel i el tren cremallera del Gornergrat, que puja a 3.089 metres amb el Cerví al davant. El nucli antic, amb els graners de fusta sobre pilars de pedra, es recorre en una tarda.
Après ski: correcte, no espectacular. Hi ha cerveseries i locals per a una copa, però qui busqui nit llarga estarà millor a Davos o a Verbier.
Tipus d’esquiador: expert i intermedi alt, per la quantitat de vermelles i negres. Els debutants hi tenen el seu lloc, sobretot amb un programa de classes com el d’aprendre a esquiar a Zermatt.
2. Saas-Fee
1.800–3.600 m · ~100 km · glacera
“La perla dels Alps”, envoltada per tretze cims de més de quatre mil metres. És el poble de sortida més alt de Suïssa entre les estacions grans, cosa que vol dir que la neu comença a la porta de l’hotel. El Metro Alpin, un funicular excavat dins la muntanya, puja a 3.500 metres. La glacera permet esquiar de mitjans de juliol a finals d’abril.
Alternatives a l’esquí: centre esportiu amb piscina coberta, sauna i spa, dos museus, senders a la muntanya Hannig —vetada als esquiadors, així que s’hi camina en silenci—, patinatge, cúrling i trineu.
Après ski: dels millors de Suïssa. Locals amb música en directe des de mitja tarda i discoteques que aguanten fins a la matinada.
Tipus d’esquiador: debutants, nivell intermedi i famílies. És l’estació més còmoda del país per començar. La podeu veure al nostre viatge per esquiar a Saas-Fee.
3. Verbier / 4 Vallées
1.500–3.330 m · ~410 km · glacera parcial al Mont-Fort
El domini més gran de Suïssa i una referència mundial del freeride. Més de 100 km de pistes negres i itineraris fora de pista que hi atreuen esquiadors de tot el món. El Mont-Fort, a 3.330 metres, manté la neu quan la resta de la vall flaqueja.
Alternatives a l’esquí: raquetes per senders senyalitzats, parapent —dels millors emplaçaments dels Alps—, patinatge sobre gel, trineu tirat per cavalls i mountain kart.
Après ski: informal, sorollós i jove. Menys glamur que Gstaad i més diversió. Oferta gastronòmica àmplia i per a totes les butxaques.
Tipus d’esquiador: nivell alt, sobretot. Hi ha prou blaves perquè ningú no es quedi a l’hotel, però qui va a Verbier hi sol anar a una altra cosa.
4. Crans-Montana
1.500–2.927 m · ~140 km · glacera de la Plaine Morte
Una terrassa assolellada sobre la vall del Roine, amb tres sectors connectats i la glacera de la Plaine Morte com a sostre. Pendents amables, pistes amples i moltes hores de sol: és la definició d’estació còmoda.
Alternatives a l’esquí: senders marcats, raquetes, patinatge, parapent, bitlles i pistes de trineu per als petits, a més de cerques del tresor i passejades nocturnes amb llanternes.
Après ski: animat i variat, amb locals per a públic jove i d’altres més tranquils per a una copa sense soroll.
Tipus d’esquiador: nivell mitjà. Qui busqui negres exigents s’hi quedarà curt; qui vulgui esquiar tot el dia sense patir, encantat.
5. Davos-Klosters
1.120–2.844 m · ~300 km repartits en sis sectors
La ciutat alpina més gran i cosmopolita dels Alps, coneguda com la party town of the Alps. Sis àrees d’esquí —Parsenn, Jakobshorn, Pischa, Rinerhorn, Madrisa i Schatzalp— amb un mateix forfet i un caràcter diferent cadascuna.
Alternatives a l’esquí: parapent, senderisme, raquetes, rocòdrom, tennis, bitlles, hípica i una de les millors ofertes de restauració de la muntanya suïssa.
Après ski: probablement el millor del país. Discoteques, bars, teatres i casino.
Tipus d’esquiador: qualsevol. És de les poques estacions on un grup amb nivells molt diferents queda content sencer. El Jakobshorn és el paradís del surf de neu.
6. Arosa-Lenzerheide
1.230–2.865 m · ~225 km
D’ençà que el telefèric Urdenbahn va unir Arosa i Lenzerheide, el domini es va convertir en un dels més grans dels Grisons. És també una de les estacions més assolellades d’Europa, i el seu parc de surf de neu a Tschuggen està premiat internacionalment.
Alternatives a l’esquí: 60 km de senders hivernals, raquetes, trineu, patinatge, globus aerostàtic i parapent. Hi ha un santuari d’ossos rescatats que funciona molt bé amb nens.
Après ski: mitja dotzena de discoteques i bars d’hotel animats des de la tarda. Sorprenentment mogut per a la mida del poble.
Tipus d’esquiador: principiants i nivell mitjà-alt. Moltes pistes blaves llargues, ideals per consolidar tècnica.
7. Gstaad
1.000–3.000 m · ~200 km · glacera a Glacier 3000
L’estació més exclusiva de Suïssa, repartida entre sis valls i diversos pobles. L’accés al Glacier 3000, sobre Les Diablerets, li dona cota alta i una temporada que s’allarga fins a la primavera —convé precisar que la glacera no obre tot l’any: la temporada va aproximadament d’octubre a maig.
Alternatives a l’esquí: parapent, raquetes, patinatge, tennis, piscina coberta, centres de fitnes i unes botigues que són un espectacle en si mateixes.
Après ski: gastronomia de primer nivell i ambient elegant més que sorollós. És l’estació dels sopars llargs, no de les discoteques.
Tipus d’esquiador: nivell mitjà i qui s’inicia. La fama de cara és merescuda, però allotjar-se en un poble veí com Saanen o Zweisimmen canvia molt la factura.
8. Grindelwald-Wengen
944–2.970 m · ~205 km a la regió de Jungfrau
Les millors vistes del país, sense discussió: la paret nord de l’Eiger, el Mönch i la Jungfrau des de la mateixa pista. A Wengen s’hi arriba en tren cremallera i el poble és per a vianants. La renovació dels remuntadors dels darrers anys ha reduït molt les cues.
És una estació sense glacera i amb una part del domini a cota mitjana, així que funciona millor de gener a principis de març que als extrems de la temporada. Ho detallem a esquí a la regió de Jungfrau.
Alternatives a l’esquí: uns 50 km de senders hivernals senyalitzats, més de 100 km de rutes a Grindelwald, pistes de trineu, patinatge, piscina coberta i centre d’escalada.
Après ski: discret a Wengen, molt més animat a Grindelwald.
Tipus d’esquiador: nivell intermedi. Grindelwald ofereix més per a experts i per a surfistes de neu, amb dos parcs de primer nivell.
9. Klosters-Madrisa
1.120–2.600 m · ~31 km al sector Madrisa
Petita, tranquil·la i familiar. Forma part del forfet de Davos-Klosters, tot i que el sector Madrisa no està enllaçat per pistes amb la resta: s’hi accedeix en autobús o en tren, tots dos freqüents. És la tria de qui vol esquiar sense atabalar-se i tenir la resta del domini a mà si un dia li ve de gust.
Alternatives a l’esquí: un parc infantil de neu amb carrusel, castell inflable, llit elàstic i motos de neu en miniatura. Poca cosa per a adults, molt per a nens petits.
Après ski: escàs i orientat a famílies. Restaurants tranquils i alguna terrassa.
Tipus d’esquiador: famílies amb nens petits i esquiadors que prefereixen un ritme pausat.
10. Champéry / Portes du Soleil
1.050–2.350 m · ~600 km entre dotze estacions suïsses i franceses
L’accés suís al domini esquiable més gran d’Europa, a hora i mitja de Ginebra. Un poble alpí que ha conservat el seu caràcter malgrat la popularitat del conjunt. El forfet és dels més barats d’aquesta llista.
La contrapartida, i la diem clarament: és l’estació de cota més baixa de la selecció. En un hivern fluix o a final de temporada ho notareu, sobretot en el retorn al poble. Si hi aneu al març o a l’abril, pugeu amunt i quedeu-vos amunt. Teniu més opcions de la zona a estacions d’esquí a prop de Ginebra.
Alternatives a l’esquí: raquetes, iniciació a l’escalada en gel, parapent, patinatge, piscina i llars d’infants amb activitats per a nens.
Après ski: bona restauració, nit discreta.
Tipus d’esquiador: tots els nivells. L’atractiu és la mida del domini conjunt i la relació entre quilòmetres i preu.
Aleshores, quina triem?
Si és el vostre primer cop: Saas-Fee. Poble per a vianants, pistes d’iniciació en cota alta i tot a cinc minuts.
Si viatgeu amb nens: Klosters-Madrisa o Arosa-Lenzerheide. Ambient tranquil, bones escoles i activitats per als dies en què ningú no vol esquiar.
Si esquieu bé i voleu quilòmetres: Verbier o Zermatt. I si busqueu fora de pista seriós, Verbier sense dubtar-ho.
Si al grup hi ha nivells molt diferents: Davos-Klosters. Sis sectors, un sol forfet i tothom content.
Si voleu que la neu no falli: Zermatt o Saas-Fee, sense discussió.
Si manen el paisatge i les fotos: Grindelwald-Wengen.
Si el pressupost estreny: Champéry, i dormiu a la vall.
Preguntes freqüents
Quina és l’estació d’esquí més alta de Suïssa? Zermatt: les pistes arriben a cotes properes als 3.900 metres i el telefèric del Matterhorn Glacier Paradise, a 3.883 m, és el més alt d’Europa.
Quina és la millor estació per a principiants? Saas-Fee, per la cota de sortida i pel disseny de les seves pistes blaves. Arosa-Lenzerheide i Klosters-Madrisa en són alternatives molt sòlides.
Es pot esquiar a Suïssa a l’estiu? Sí, sobre glacera: Zermatt esquia tot l’any i Saas-Fee, de mitjans de juliol a finals d’abril.
Quant costa un forfet a Suïssa? El forfet d’adult d’un dia es mou aproximadament entre 70 i 95 CHF segons l’estació: a Saas-Fee són 84 CHF el 2026/27 i a Zermatt arrenca al voltant dels 88, amb preu dinàmic que baixa comprant amb antelació i fora de les setmanes punta.
Quan és la temporada d’esquí a Suïssa? De finals de novembre a mitjans d’abril en general; d’octubre a maig a les estacions glacials, i tot l’any a Zermatt, que el 2026/27 té la temporada d’hivern oberta de l’1 de novembre al 3 de maig.
Una última cosa
Cap d’aquestes deu estacions no us decebrà esquiant. On es decideix si el viatge surt bé o regular és en el que hi ha al voltant: el poble on dormiu, la distància al remuntador, el forfet que compreu i què passa si el tren s’endarrereix. D’això ens n’ocupem nosaltres des del 1953.
Expliqueu-nos el vostre nivell, les vostres dates i amb qui viatgeu i us direm quina de les deu us convé.
Una entrada muy interesante. Gracias, la información me ha resultado muy útil!!
Muchas gracias, Joan. Intentamos ofrecer información de calidad y, sobre todo, útil. Un saludo!
En resposta a Una entrada muy interesante… de Joan Falguera (no verificat)
Buen día , quisiera saber si la época de abril es buena para esquí , y cual sera el lugar elegido para un viaje en familia en dos dias ya que vamos a recorrer otros lugares.
Gracias saludos
¡Hola, Marcela! ¡Perdona, que ya ha pasado abril! De igual manera, yo recomiendo Zermatt porque después se puede hacer el Glacier Express hacia St. Moritz, que es un viaje espectacular.
En resposta a Buen día , quisiera saber si… de MARCELA (no verificat)
Hola! Para esquiadores principiantes, a finales de marzo, cuál sería la mejor recomendación? Gracias!
¡Buenos días! Todas las estaciones tienen espacio para los principiantes, pero las dos que personalmente encuentro más preparadas, son la de Arosa y la de Klosters Madrisa. Arosa tiene muchas pistas azules, así que da muchas posibilidades. Klosters Madrisa es una estación más pequeña, pero que tiene una zona de iniciación muy amplia, así se puede esquiar muy bien. Las dos estaciones son bastante altas, así que en marzo seguro que aún hay mucha nieve.
En resposta a Hola! Para esquiadores… de ClauAdriana (no verificat)
Afegeix un nou comentari